Bursa

Türkiye'nin dördüncü büyük şehri Bursa, hem tarihi yapıları, hem doğal güzellikleri hem de pek çok merkezden ulaşim kolayliği sayesinde ilgi çekici şehirlerden biridir.

Osmanlı Imparatorluğu'nun ilk başkenti olmasi, köklü tarihini en kisa şekilde özetlerken, Bursa'da gezilecek yerler hakkında da ipucu vermektedir. Kervansarayları, yüzyıllık camileri, hanları, hamamları, tarihi köyleri ve sokakları ile yerli ve yabanci turiste pek çok şey vaad etmektedir.

2016 Dünya yaşanabilir şehirler sıralamasında tüm dünyada 28. sıraya yerleşen Bursa, aynı konunun Türkiye sıralamasında 1. olarak yer almıştır. Toplam nüfusu 2.842.547 kişi olan Bursa'da yaşam alanının 10.882 metrekarelik bir yüzölçümüne yayilmasının da bu sıralamada etkisi büyüktür.
Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Bursa şehrinde bilinen eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpinar'dandır. Bu arkeolojik buluntu yerlerinin en eski tabakaları yaklaşık 7 bin yıllıktır. Ayrıca Bursa ve civarında M.Ö 4000'lerden itibaren çeşitli yerleşimlerin olduğu saptanmıştır, fakat yöreye ait kesin bilgiler M.Ö 700'lere dayanmaktadır. Homeros, bölgeden ''Mysia'' olarak söz etmektedir.

Tüm bu geçmişi süresinde önemli bir ticaret merkezi olan Bursa, özellikle 1960'lardan sonra yapılan yatırımların da etkisiyle günümüzde de bu durumunu halen korumaktadır. Türkiyen'nin en önemli sanayi şehridir. Otomotiv, tekstil, makine ve gıda sanayi sektörlerinde söz sahibidir. Ancak geçmişinde önemli bir yere sahip olan ipek üretimi ve bıçakçılık günümüzde pek rağbet görmemektedir. 1961 yılında kurulan Türkiye'nin ilk organize sanayi bölgesi Bursa Organize Sanayi Bölgesi ile daha sonra oluşan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve özellikle İzmir ve Ankara yollarının çevresi Bursa'da anayileşmenin yoğun olduğu yerlerdir.

Bursa ekonomisinin ikinci önemli kalemi ise turizimdir. Sahip olduğu kervansaraylar, camiler, hanlar, parklar, kaleler, hamamlar ve tarihi köyerleri, her yıl binlerce yerli ve yapancı turistin burayı ziyaret etmesini sağlamaktadır. Tüm bu sahip olduğu özelliklerle 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Bursa, 2014'te is Dünya Miras olarak tescil edildi.
Sadece yapıları ile değil İskender Kebap ya da Kestane şekeri gibi lezzetleri, Karagöz Gölge Oyunları gibi gelenekleri ya da Uludağ gibi bir kış sporları merkezine sahip oluşu da Bursa'nın dünya çapında üne kavuşmasını sağlamaktadır.

Yorum Gönder

 
Copyright © Uludağ Otelleri. Designed by OddThemes